scorecardresearch

Roma'da kullanılan oylar İstanbul'a gönderildi

3 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 3 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
TÜRKİYE'deki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turu için sandıkların kurulduğu 54 ülkeden biri olan İtalya'nın başkenti Roma'da kullanılan oylar İstanbul'a gönderildi.
İtalya'da Roma Büyükelçiliği ve Milano Başkonsolosluğu'nda olmak üzere açılan toplam 6 sandıkta, ülkede yaklaşık 13 bin Türkiye vatandaşı seçmenin bulunmasına karşın toplam 1030 kişi oy kullandı.

3 Ağustos Pazar günü sandıkların kapanmasının ardından Milano'daki 6 çuval oy önceki gün, Roma'daki 177 oyun toplandığı 3 çuval ise dün akşam Türkiye'ye gönderildi.
2 diplomatik kuryenin taşıdığı çuvallar, dün akşam THY'nin Roma-İstanbul seferini yapan uçakta satın alınan koltuklara kondu. Güvenlik nedeniyle bagaj kısmına verilmeyen oylar, emniyet kemeriyle de sabitlendi.

Atatürk Havalimanı'na varılmasının ardından mühürlü çuvalların, Yurtdışı İlçe Seçim Kurulu yetkilileri tarafından uçağın içinde teslim alındığı öğrenildi. Oylar buradan Ankara'daki Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderilecek.

İSLAM FEDERASYONU: ÖLÜM VAAZI VERENİN CAMİDE YERİ YOK

Silvio Berlusconi'nin partisi Forza Italia'nın (FI) parlamentodaki sözcüsü Mara Carfagna, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İtalya Fransa'ya dönüşmemeli. Yahudilerin ölümü için çağrıda bulunan imamın sınır dışı edilmesi doğru ve cesurca bir seçimdir" ifadelerini kullandı.

Yine FI'ye mensup Senatör Maurizio Gasparri de sınır dışı kararını, "İyi bir iş" diye yorumladı.

Veneto Bölgesi İslam Federasyonu ile Annone Veneto Assalam Derneği Başkanı Bouchaib Tanji de sınır dışı kararını destekleyerek, "İslam bir barış dinidir. Ölümü vaaz verenlerin camide yeri yok. Bakan Alfano'nun kararını doğru buluyoruz" dedi.
Etiketler